Archiv rubriky ‘Postřehy z Prahy 6’

Základní informace o vzniku a historii Dejvic

21. 12. 2007 v 15.58

Nejčastěji se uvádí, že název Dejvice vznikl přetvořením původního pojmenování Dehnice, charakterizujícího místní výrobu dehtu. Existuje však i varianta, že jde o odvozeninu osobního jména ?dehna? ? zlý duch, ďábel či démon, dávaného místním usedlíkům proto, že ohrožovali sousedy a pocestné. Podstatnější je, že osada se připomíná již v roce 1088 jako majetek vyšehradské kapituly. Pokračování »

Akce Prunus

21. 4. 2002 v 10.16

Jak již mnozí tuší, Pražská šestka se rozhodla aktivně vystoupit proti nedostatku kultury, zábavy a zeleně v bubenečskodejvické oblasti. A protože stromů není nikdy dost, bylo jednomyslně rozhodnuto vysadit ilegální Prunus. Taková akce samozřejmě vyžaduje perfektní plánování, logistiku a tah na branku. Proto Pražská šestka usilovně pracovala na Projektu Prunus již od loňského podzimu, a to v částečném utajení.
21.4.2002 nastal Den D. Přesně v 7.00 SEČ se sešlo sázecí komando Pražské šestky ve složení 3 členové, 2 příznivci a 0 čekatelů na smluveném místě a vyrazilo ke svému cíli. Z důvodu zmatení případných nepřátel se komando rozdělilo a na bod Alfa Charlie dorazilo ze dvou různých částí bloku. Přestože se na místě pohyboval podezřelý domorodec s nebezpečnou čtyřnohou posilou (tzv. ?pejskař), Pražská šestka neohroženě a zcela koordinovaně vtrhla na trávník. Pečlivě střižený trávník ani nekypřená půda zbaběle schovaná pod ním nebyli protivníci, kteří by byli schopni odolávat rýči a lopatce sázecího komanda déle než pár minut. A tak se během chvilky mohl náš milý zcela jistě i nad očekávání šťastný Prunus radovat ze svého nového místa. Ani ohrádka nepředstavovala závažnější problém, byť operace zatloukání hřebíků vyhnala k oknu obyvatelku Metuzalémova věku. Nicméně větší pozornosti se naší protestní akci nedostalo.
Doufáme, že Prunus Pražské Šestky bude vzkvétat stejně, jako kulturní život v Dejvicích a Bubenči. Přejeme mu mnoho štěstí a dostatek sebevědomí před zraky všech manažerů trávníků. Prunus For President!!! Z akce byla pořízena fotodokumentace.